Hem
Om Sveriges Kvinnolobby
Våra utgångspunkter
Aktuell verksamhet
EU2020 - Backlash för jämställdheten inom EU?
FN:s Kvinnokommission - CSW
5WCW - En femte världskonferens om kvinnor?
Nordiskt Forum Malmö 2014 - New Action on Women's Rights
15:52 - Kampanj för lön hela dagen
Gender Budgeting
European Women's Lobby
Medlemsorganisationer
Press/ Publikationer
Bli medlem!
Kontakta oss
In English
Sök
Logga in

5WCW - En femte världskonferens för kvinnor?

Det har gått 17 år sedan FN:s senaste internationella kvinnokonferensen genomfördes i Beijing 1995. Under senare år har röster höjts för behovet av en ny konferens om kvinnors rättigheter. Vid FN:s Kvinnokommission 2012 (CSW 56) lanserades tanken om en femte världskonferens (5WCW) av FN:s generalsekreterare och dåvarande ordföranden i generalförsamlingen. Meddelandet togs dock inte emot med den entusiasm som förväntats. Det varnas för faran med att en konferens skulle innebära att handlingsplanens redan etablerade överrenskommelser om kvinnors rättigheter öppnas upp för omförhandlingar. Det saknas tilltro till att världens regeringar skulle hålla fast vid sina tidigare åtaganden och att kvinnors rättigheter och livsvillkor riskeras att skruvas tillbaka. Det senaste beviset på detta är att FN:s medlemsländer inte kunde enas om några gemensamma slutsatser under CSW 56, samt den svaga text om kvinnor och jämställdhet som blev resultatet i Rio +20:s slutdokument. 

Ytterligare ett bevis på denna utveckling är att Ryssland den 28 september 2012 fick igenom en resolution i FN:s råd för mänskliga rättigheter där de kräver en utvärdering av hur "traditionella värderingar" ska innefattas i de mänskliga rättigheterna. Sveriges Kvinnolobby ser detta som ytterligare ett exempel på den internationella utvecklingen där kvinnors grundläggande fri- och rättigheter tillbakavisas med hänvisning till religiösa, kulturella och traditionella värderingar och traditioner. Detta hotar inte minst kvinnors sexuella och reproduktiva rättigheter. Risken är stor att brott som tvångsäktenskap, våldtäkt, hedersbrott och kvinnlig könsstympning legitimeras. Sveriges Kvinnolobby ser med stor oro på hur den globala utvecklingen mot jämställdhet och grundläggande principer om universella rättigheter och demokrati ifrågasätts.

Här har vi samlat 6 viktiga dokument som bildar bakgrund till och är en del av världens diskussion om en femte världskonferens (5WCW).

1. AWID Position Paper
2. Millennium Development Goals
3. UN Commission on the Status of Women
4. The Beijing Platform
5. NGO CSW Geneva Position Paper
6. NGO CSW New York Progress


Mot bakgrund av att kvinnors rättigheter och lika möjligheter relativiseras och kringgärdas av inskränkningar, ser Sveriges Kvinnolobby ett behov av att den nordiska kvinnorörelsen går samman för att formulera en gemensam agenda och ta pulsen på de jämställdhetspolitiska utmaningarna. Därför har vi, på uppdrag av våra medlemsorganisationer, dragit igång arbetet för en nordisk kvinnokonferens: Nordiskt Forum 2014 - New Action on Women's Rights. I arbetet samarbetar vi med paraplyorganisationerna i Norge, Danmark, Finland och Island. 

Oavsett hur FN beslutar i diskussionen om en femte världskonferens, är Nordiskt Forum Malmö 2014 relevant för att identifiera utmaningar och möjligheter för att genomföra Beijing Platform for Action och nå målen om jämställdhet, utveckling och fred. 

Genom Nordiskt Forum Malmö 2014 kan kvinnorörelsen i Norden tillsammans medverka till att sätta agendan för en eventuell världskonferens.
Forumet väntas deltagande från 15 000 personer från hela norden och kommer att gå av stapeln den 12-15 juni 2014. För mer information om Nordiskt Forum, kontakta projektledare erika.eriksson@sverigeskvinnolobby.se.

Uppdaterat 2013-04-05
Utskriftsvänlig sida
Sveriges Kvinnolobby - Tel: 08 33 52 47 / 070 - 239 60 08 - E-post: info@sverigeskvinnolobby.se - Org.nr: 802403-5241
Provided by Webforum